Jak szkoły mogą pomóc: propozycje i wskazówki (działania społeczne uczniów)
Witajcie!
Skoro jesteś na tej stronie, to z pewnością już wiesz, jak istotne jest angażowanie uczniów w działania pomocowe. Włączenie młodych ludzi w projekty charytatywne i wolontariackie ma ogromne znaczenie nie tylko dla osób otrzymujących wsparcie, ale także dla samych uczniów. Tego typu szkolne inicjatywy wolontariackie w Warszawie wzbogacają ich doświadczenia, wpływają na postawy i wartości, oraz kształtują ich spojrzenie na świat. Uczestnictwo w działaniach charytatywnych rozwija empatię, odpowiedzialność i umiejętności pracy zespołowej, a także pomaga uczniom odkrywać, jak wpływać na świat w pozytywny sposób. To także doskonała okazja do praktycznego poznania problemów społecznych i nauki ich rozwiązywania, co wzbogaca edukację i rozwija umiejętność angażowania się w pozytywne zmiany. Uczniowie mają szansę lepiej zrozumieć problemy społeczne, co zaowocuje w przyszłości lepszym zrozumieniem skomplikowanych zagadnień społecznych i po części również politycznych. Działania charytatywne i wolontariat w szkołach to również świetna okazja do nauki praktycznych umiejętności organizacyjnych i komunikacyjnych, które będą przydatne w dorosłym życiu.
Chcesz od razu zgłosić Waszą szkolę do naszych akcji? Napisz na e-mail: wolontariat@kwitnacy-dom.pl
Dlaczego szkoła powinna angażować uczniów w działania charytatywne?
Angażowanie uczniów w działania charytatywne w ramach szkoły jest niezwykle ważne, ponieważ to właśnie szkoła pełni kluczową rolę w kształtowaniu postaw młodych ludzi i ich świadomości społecznej. Szkoła, jako środowisko edukacyjne i społeczne, ma unikalną możliwość inspirowania uczniów do działania na rzecz innych i tworzenia lepszego świata poprzez integrację takich działań z codziennym nauczaniem i życiem szkolnym. Poprzez aktywne zaangażowanie uczniów w lokalne projekty charytatywne oraz możliwość wolontariatu szkolnego, to właśnie szkoła pomaga kształtować odpowiedzialnych i świadomych obywateli, a to gwarancja dużo lepszej przyszłości dla nas wszystkich. Wierzymy, że organizacja wolontariatu szkolnego i współpraca szkół z wolontariuszami w Warszawie i na Mazowszu są kluczami do tego, aby nasze miasto i województwo były jeszcze lepszym miejscem do życia.
Jakie inicjatywy charytatywne i wolontariackie możemy wspólnie rozpocząć w Warszawie i na Mazowszu?
Zachęcamy szkoły do utworzenia grup wolontariuszy złożonych z uczniów, którzy zaangażują się w konkretne programy wolontariackie w Warszawie a w Kwitnącym Domu. Wasze wsparcie może obejmować pomoc przy organizacji wydarzeń, wsparcie na miejscu w obiekcie w Warszawie, czy bezpośrednie wsparcie osób korzystających z naszego wsparcia. Jeśli Wasza szkoła nie ma jeszcze doświadczenia w akcjach wolontariackich, chętnie przekażemy materiały informacyjne oraz scenariusze lekcji wychowawczych do wykorzystania. W przypadku dużego zainteresowania ze strony uczniów, pomożemy również zorganizować specjalne warsztaty, aby przygotować młodych wolontariuszy do pracy w naszym projekcie – wszystko po to aby pomóc rozwijać wolontariat w szkołach Warszawy i całego Mazowsza!
Jak wygląda współpraca z nami?
Wolontariat szkolny w Warszawie
Zachęcamy szkoły do utworzenia grup wolontariuszy złożonych z uczniów, którzy zaangażują się w konkretne programy wolontariackie w Warszawie a w Kwitnącym Domu. Wasze wsparcie może obejmować pomoc przy organizacji wydarzeń, wsparcie na miejscu w obiekcie w Warszawie, czy bezpośrednie wsparcie osób korzystających z naszego wsparcia. Jeśli Wasza szkoła nie ma jeszcze doświadczenia w akcjach wolontariackich, chętnie przekażemy materiały informacyjne oraz scenariusze lekcji wychowawczych do wykorzystania. W przypadku dużego zainteresowania ze strony uczniów, pomożemy również zorganizować specjalne warsztaty, aby przygotować młodych wolontariuszy do pracy w naszym projekcie – wszystko po to aby pomóc rozwijać wolontariat w szkołach Warszawy i całego Mazowsza!
Zasady uczestnictwa wolontariuszy szkolnych:
- Osoby w wieku powyżej 13 roku życia mogą uczestniczyć w działaniach wolontariackich samodzielnie za zgodą rodzica (wzór zgody dostępny tutaj)
- Osoby poniżej 13 roku życia mogą uczestniczyć w działaniach wolontariackich wyłącznie za zgodą i pod opieką rodzica lub wyznaczonego opiekuna (np. nauczyciela).
Wolontariat dla szkół podstawowych wcale nie jest trudniejszy w organizacji niż wolontariat w szkołach średnich, albo dla dorosłych, szczególnie gdy jest koordynowany przez zaangażowanego nauczyciela. Mamy doświadczenie w pracy ze wszystkimi grupami uczniów, także niepełnosprawnych. Dlatego właśnie oferujemy wsparcie wolontariatu w szkołach Warszawy, a czasem także i w innych miejscowościach na Mazowszu.
Zgodnie z obecnymi przepisami prawa oraz naszymi standardami ochrony małoletnich opiekunowie młodzieżowych grup wolontariackich będą zobowiązani do okazania zestawu dokumentów. Wiemy, że to duża zmiana dla nas wszystkich dlatego nasz Koordynator na każdym etapie pomoże wszystko skompletować i udzieli potrzebnych wskazówek. Staramy się, aby wolontariat dla nauczycieli w Warszawie również był przyjemnym zaangażowaniem.
Koordynujesz wolontariat szkolny?
Zajrzyj do sekcji pytań i odpowiedzi dla koordynatorów wolontariatu uczniowskiego.
Możesz też od razu zgłosić szkołę do naszych projektów.
Organizacja zbiórek darów
W ramach naszej działalności często potrzebujemy wsparcia w formie darów rzeczowych – nowych lub używanych. Zachęcamy do zorganizowania w szkole zbiórek darów, takich jak plecaki i artykuły szkolne (we wrześniu), ubrania (w wybranych tygodniach roku – sprawdź w dalszej części strony), żywność (przed Wielkanocą), książki (w wybranych tygodniach roku – sprawdź w dalszej części strony). Pomoc społeczna w szkole jest bardzo ważnym zagadnieniem uwrażliwiającym młodzież na różne sytuacje życiowe różnych osób, które mogą żyć nawet o krok od nich. Warszawa nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Możecie także przeprowadzać zbiórki funduszy na rzecz konkretnych działań w ramach Kwitnącego Domu, w formie kiermaszów, aukcji, pikników czy koncertów. Oferujemy pomoc w organizacji kiermaszów świątecznych i dostarczenie rękodzieła z naszych warsztatów. Działania społeczne uczniów i wszelkie inicjatywy społeczne w Warszawie i na Mazowszu są dla nas bardzo ważne, dlatego chętnie pomożemy Wam budować zaangażowanie społeczne uczniów w Warszawie i podpowiemy jak zorganizować wolontariat w szkole. Chcielibyśmy, żeby inicjatywy społeczne w szkołach w Warszawie stały się wzorem dla wszystkich placówek!
Chcesz wiedzieć więcej o prowadzeniu zbiórek?
Myślisz o organizacji zbiórki w szkole - zajrzyj do naszego FAQ, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje i wskazówki!
Możesz też od razu zgłosić szkołę do naszych akcji!
Współpraca z rodzicami
Angażowanie rodziców w działania charytatywne w szkole jest kluczowe dla budowania silnej, wspierającej społeczności. Rodzice, będąc wzorami dla swoich dzieci mają kluczowy wpływ na kształtowanie ich systemu wartości. Taka współpraca jest też okazją do bliższego poznania się i wzmocnienia relacji pomiędzy nauczycielami i rodzicami. Działania społeczne dla uczniów w Warszawie będą wspaniałą okazją do rozwinięcia naszej lokalnej społeczności. Możliwości zaangażowania w wolontariat szkolny rodziców i lokalnych społeczności wznoszą działania społeczne dla uczniów na zupełnie inny poziom i pozwalają ogromnie zwiększyć szanse na spektakularny sukces, który z pewnością będzie ogromną motywacją i dla dzieci i dla nauczycieli, gdy w przyszłości rozpoczniecie nowe inicjatywy społeczne.
Oto kilka pomysłów angażowania rodziców:
- Spotkania i warsztaty: organizacja spotkań, warsztatów i prelekcji na temat wolontariatu i działań charytatywnych, które pomogą rodzicom zrozumieć znaczenie tych działań i zachęcą ich do aktywnego wsparcia. Możemy dostarczyć materiały do takich spotkań lub wesprzeć w ich organizacji.
- Współorganizacja wydarzeń: rodzice mogą współorganizować różnorodne wydarzenia charytatywne odbywające się w szkole, takie jak kiermasze, pikniki czy aukcje. Mogą pomóc w logistyce, przygotowaniu materiałów oraz promocji wydarzeń.
- Wolontariat rodzicielski: rodzice mogą bezpośrednio uczestniczyć w akcjach charytatywnych, takich jak zbiórki darów czy pomoc w organizacji warsztatów i zajęć dla dzieci. Ich zaangażowanie może również obejmować wsparcie w pracach remontowych czy innych działaniach wymagających fizycznej pomocy. Stale też (3x w tygodniu) potrzebujemy zaangażowania 1 osoby przy odbiorze pieczywa z piekarni i nie sprzedanych owoców i warzyw z kilku sklepów. Może ktoś z Państwa społeczności mógłby np. raz w miesiącu poświęcić 2 godziny na taką pomoc? 🙂
- Sieciowanie: rodzice mogą wykorzystać swoje kontakty do pozyskiwania sponsorów, darczyńców i partnerów, którzy wesprą szkolne działania społeczne w Warszawie. Dzięki nim możliwe jest nawiązywanie współpracy z lokalnymi firmami czy organizacjami, które mogą dostarczyć dodatkowe zasoby lub wsparcie finansowe. Wiele firm ma np. wielkie zapasy notesów, czy długopisów, a w przypadku akcji z wyprawkami szkolnymi są one dla nas na wagę złota!
- Promocja działań: rodzice mogą promować działania charytatywne poprzez media społecznościowe, plakaty w lokalnych sklepach oraz osobiste zapraszanie sąsiadów i znajomych. Im szersze wsparcie społeczne, tym większy sukces Waszych akcji charytatywnych.
- Organizacja zbiórek darów: rodzice mogą organizować i koordynować zbiórki darów rzeczowych, takich jak ubrania, żywność, książki czy artykuły szkolne, wśród innych rodziców i lokalnej społeczności, np. na swoich osiedlach.
Dzięki aktywnemu zaangażowaniu rodziców, działania charytatywne w szkole zyskują na znaczeniu, co nie tylko pozwala na osiągnięcie lepszych efektów, ale także stanowi potężny przykład dla dzieci. Kiedy rodzice angażują się z pasją, pokazują swoim dzieciom, jak ważne jest pomaganie innym. Jeśli rodzice nie wykazują chęci do działania, dzieci mogą stracić motywację, co osłabia ich poczucie odpowiedzialności społecznej. Postawa rodziców jest kluczowa – to oni kreują wartości, które dzieci zaniosą w dorosłe życie. A nasze wspólne zadanie polega na tym, aby zachęcić ich do włączenia się w działania!
Kreatywne projekty uczniowskie
Zachęcamy do namawiania uczniów do tworzenia własnych projektów artystycznych, pisania prac czy organizowania mikro-wydarzeń, które będą wspierać działania Kwitnącego Domu lub informować o ważnych kwestiach społecznych. Oferujemy scenariusze lekcji wychowawczych, projekty konkursów i nagrody oraz inne materiały dla uczniów i rodziców.
Jeśli w Waszej szkole są uczniowie w wieku powyżej 18 lat, zaangażowani społecznie i chcący działać na rzecz marzących się im zmian, bardzo chętnie zaangażujemy ich w tworzenie projektów i pozyskiwanie środków z Europejskiego Korpusu Solidarności. Celem EKS jest zapewnienie młodym osobom, w tym osobom o mniejszych szansach, łatwego dostępu do możliwości angażowania się w działania solidarnościowe, które przyczyniają się do pozytywnych zmian społecznych oraz rozwijają ich kompetencje. Jest to niesamowita okazja dla młodych osób do zbudowania poczucia realności wpływu na otaczający świat, ale też do budowania zdolności przedsiębiorczych i organizacyjnych.
Jak wygląda współpraca z fundacją w zakresie wolontariatu uczniowskiego?
Zależy nam na skutecznej i harmonijnej realizacji działań, nie zakłócając jednocześnie harmonogramu szkolnego oraz naszych prac w ramach projektu. Zawsze chętnie wspieramy inicjatywy wolontariackie w warszawskich szkołach, a jedną z najważniejszych dla nas kwestii jest to, że to my zapraszamy Waszą placówkę do współpracy, więc my poczuwamy się do zapewnienia idealnego przebiegu wszystkich działań. Dlatego możecie liczyć na nas na każdym etapie – od pomysłu i planowaniem, przez dostarczenie wzorów wszystkich dokumentów jeśli takie będą potrzebne, aż do koordynacji całej akcji.
Po dokonaniu zgłoszenia szkoły w naszym formularzu wspólnie ustalamy cele i zakres współpracy, który może obejmować organizację akcji charytatywnych, wolontariatu czy warsztatów, a także konkretne zasady współpracy, takie jak podział obowiązków, harmonogram oraz zasoby, które zostaną zaangażowane. Kluczowa jest dla nas jasna i płynna komunikacja, dlatego zawsze prosimy o wyznaczenie jednego nauczyciela do koordynacji projektu i komunikacji z nami. Najczęściej jest to szkolny koordynator wolontariatu, ale może to być również inny nauczyciel.
W ramach współpracy możemy dostarczyć materiały edukacyjne, wsparcie organizacyjne, organizację spotkań i warsztatów dla rodziców i uczniów, a po stronie szkoły najczęściej pozostaje po prostu bieżące angażowanie i motywowanie uczniów, nauczycieli i rodziców do aktywnego uczestnictwa w działaniach. Chcemy wspólnie i odpowiedzialnie budować zaangażowanie społeczne w Warszawie. Zawsze też kluczowe jest dla nas, aby wszystkie działania społeczne były zgodne ze standardami ochrony małoletnich, zasadami etycznymi oraz wartościami, które są ważne w naszej działalności oraz które promuje szkoła. Wierzymy, że z takim podejściem pozostaje nam tylko porozmawiać i uda nam się razem zmienić świat!
Chcesz wiedzieć więcej?
Przeczytaj poniżej o naszych stałych akcjach charytatywnych w Warszawie i okolicy
Harmonogram stałych akcji charytatywnych w ramach projektu Kwitnący Dom na rok szkolny 2024/2025 do których zapraszamy szkoły:
Listopad/grudzień - Choinki Pełne Marzeń
Akcja polega na umieszczaniu w szkołach i innych instytucjach bombek z marzeniami dzieci będących pod naszą opieką, aby pracownicy/rodzice/uczniowie mogli się zaangażować w pomoc konkretnym osobom. Więcej informacji.
Zgłoszenia dla szkół do realizacji marzeń.
Możliwe zaangażowanie szkoły np.: przygotowanie bombek (październik-listopad); wybranie przez każdą klasę określonych dzieci i zakup prezentów dla nich; pomoc wolontariacka przy pakowaniu dostarczonych prezentów (grudzień).
Grudzień - Bożonarodzeniowe Dni Dobra
Bożonarodzeniowe Dni Dobra to kilkudniowe wydarzenie pomocowe mające zapewnić możliwość rodzinom trudnej sytuacji życiowej świętować Boże Narodzenie w atmosferze radości, spokoju i dobrobytu na który nie mogą liczyć w prawdziwe święta;
Możliwe zaangażowanie szkoły np.: zbiórka żywności (listopad), zbiórka zabawek (listopad), organizacja kiermaszu ozdób świątecznych w celu zebrania środków na zakup żywności do paczek, pomoc wolontariacka podczas wydarzenia (grudzień).
Bal Karnawałowy dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji życiowej
Karnawał to czas zabawy i kolorów, ale nie wszystkie dzieci tego doświadczają, wielu brakuje tego codziennym życiu. W ramach balu oferujemy bezpłatną wypożyczalnię kostiumów, animacje, warsztaty i mnóstwo atrakcji, które pozwolą dzieciom na chwilę zapomnienia o problemach. Ponadto całe wydarzenie jest robione w zgodzie z duchem Montessori i według założeń pozytywnego wzmacniania. Na bal zapraszamy lekarzy, weterynarzy, policjantów, strażaków i innych bohaterów codzienności, aby pokazać dzieciom, że są oni takimi samymi osobami jak one, a tym samym motywujemy je do wiary we własne możliwości.
Możliwe zaangażowanie szkoły np.: zbiórka kostiumów (styczeń), pomoc wolontariacka podczas przygotowań do wydarzenia (np. dekoracje) i podczas samego wydarzenia (styczeń/luty – zwykle przedostatnia sobota karnawału), pomoc wolontariacka rodziców przy przygotowaniu atrakcji na wydarzenie.
Luty - Zjedz pączka na szczęście… kogoś innego
Jest to akcja polegająca na organizacji sprzedaży pączków w szkole z której dochód przekazywany jest na pomoc potrzebującym (np. w ramach Wielkanocnych Dni Dobra). Pomagamy w zorganizowaniu akcji, np. łączymy z piekarnią umożliwiającą zakup dobrych jakościowo pączków z piekarni w korzystnej cenie, aby pozostała różnica ze sprzedaży idąca na cele charytatywne była jak największa.
Marzec - Dni Dobra Kobiet
Akcja ma na celu uhonorowanie i wsparcie kobiet i dziewczyn w trudnej sytuacji życiowej. W ramach tego wydarzenia, organizujemy różnorodne aktywności, które mają na celu poprawę samopoczucia i komfortu kobiet i dziewczyn z naszej społeczności.
Możliwe zaangażowanie szkoły np.: zbiórka produktów higienicznych, kosmetyków, bielizny, podpasek, które będą kompletowane w paczki i rozdawane osobom potrzebującym, pomoc wolontariacka podczas wydarzenia, pomoc wolontariacka rodziców przy przygotowaniu atrakcji na wydarzenie np. warsztatów lub porad.
Kwiecień - Podaruj książkę na Dzień Książki dla Dzieci
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci chcemy przekazać dzieciom w potrzebie książki. Zbieramy od Ośrodków Pomocy Społecznej i ośrodków opiekuńczych listy dzieci i ich książkowych marzeń, a następnie zachęcamy do darowizn nowych książek, które chciałyby przeczytać te dzieci. Każda książka to możliwość rozwijania wyobraźni, poszerzania wiedzy i odkrywania nowych pasji.
Możliwe zaangażowanie szkoły np.: zbiórka żywności (min. miesiąc przed świętami), organizacja kiermaszu pisanek w celu zebrania środków na zakup potrzebnej żywności, pomoc wolontariacka podczas przygotowań do wydarzenia (np. dekoracje, materiały na warsztaty, pakowanie paczek ) i podczas samego wydarzenia, pomoc wolontariacka rodziców przy przygotowaniu atrakcji na wydarzenie.
Kwiecień - Wielkanocne Dni Dobra
Podobnie jak w przypadku Bożonarodzeniowych Dni Dobra, Wielkanocne Dni Dobra jest to akcja mająca na celu wniesienie świątecznego ducha do rodzin w trudnej sytuacji życiowej. W ramach tej akcji, przygotowujemy paczki z żywnością, organizujemy też szereg atrakcji związanych z wielkanocą jak np. warsztaty dekoracji jajek, wyplatanie koszyków, czy przygotowanie święconki; Z okazji Wielkanocy organizujemy zbiórkę żywności, słodyczy i innych artykułów potrzebnych do przygotowania świątecznych posiłków.
Październik - wydawanie wyprawek szkolnych (ponownie dopiero w roku szkolnym 2025/2025)
Na początku roku szkolnego organizujemy wydarzenie związane z wsparciem dzieci z rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Pomagamy z dostępem do artykułów potrzebnych do pełnego uczestnictwa w zajęciach szkolnych, ale także realizując warsztaty i atrakcje mające za zadanie pokazać edukację jako atrakcyjną i wartą poświęcenia czasu.
Możliwe zaangażowanie szkoły np.: zbiórka plecaków i artykułów szkolnych (wrzesień), pomoc wolontariacka w pakowaniu zestawów i wydawaniu potrzebującym (październik).
Akcje stałe i cykliczne:
Copiątkowa zbiórka żywności narażonej na zmarnowanie na Wolumenie
Zbiórka żywności narażonej na zmarnowanie na Wolumenie to regularne wydarzenie, które ma na celu zminimalizowanie marnowania żywności na warszawskich bazarach. Co tydzień wolontariusze spotykają się z koordynatorką na bazarze, prowadzą zbiórkę wśród kupców, informują ich i edukują w zakresie odpowiedzialnego gospodarowania żywnością, następnie sortują żywność i pomagają spakować ją do transportu.
Działanie realizowane w ramach projektu „Nie marnuj jedzenia. Podziel się!” finansowanego ze środków miasta stołecznego Warszawy.
Cosobotnie sortowanie odzieży
Po pierwsze – pakujemy to co zostało na wieszakach i nie znalazło domu do puszczenia dalej. Sortujemy i przebieramy zebrane w ciągu tygodnia ubrania. Przygotowujemy je do ekspozycji w naszym bezpłatnym, społecznym second-handzie i na koniec wieszamy na wieszakach lub układamy na półkach
Zbiórka odzieży w szkole
Jak dołączyć?
Wybierzcie jeden lub dwa tygodnie w roku szkolnym w których chcecie, abyśmy odebrali od Was odzież ze zbiórki i zaplanujcie przeprowadzenie akcji, wspólnie walczmy jednocześnie z marnowaniem, produkcją śmieci i biedą – trzy ważne cele przy jednej akcji!
Zastanówcie się jak chcielibyście zorganizować tą akcję? W formie zwykłej zbiórki, czy może w formie garażówki jednego dnia? Możecie ustawić stoły, przynieść z domu wieszaki i rozkładać przyniesioną odzież tak, żeby ktoś inny mógł wybrać coś co jemu się spodoba. W ten sposób część odzieży się pozbędziecie, a do domu zabierzecie inną i nie będziecie musieli kupować nowej. Kluczem do zmniejszenia marnowania jest nie tylko oddawanie zamiast wyrzucania, ale także ograniczenie kupowania nowych rzeczy, gdy możemy użyć czegoś z drugiego obiegu. Zaangażujcie we wszystko szkolne media, informujcie podczas wywiadówek, wyślijcie informacje wszystkim rodzicom na Librusie, zróbcie szkolny konkurs na to która klasa zbierze najwięcej odzieży (pomożemy z nagrodami!), a już po zbiórce wspólnie posortujcie odzież rodzajami, spakujcie w kartony i razem zabierzmy je do naszego auta, aby wasze niepotrzebne ubrania pojechały zacząć pomagać w swoim nowym życiu.
Zbiórka książek
Jak dołączyć?
Podobnie jak w przypadku zbiórki odzieży – wybierzcie jeden lub dwa tygodnie w roku szkolnym w których chcecie, abyśmy odebrali od Was książki ze zbiórki i zaplanujcie akcje w szkole.
Wyrzucenie książki do kosza to grzech niewybaczalny!
Dlatego koniecznie chociaż raz w roku zorganizujcie zbiórkę książek – dla dzieci i dla dorosłych (z wyjątkiem książek specjalistycznych!), będziecie lepszymi ludźmi, zrobicie miejsce w domach na nowe książki i jeszcze pomożecie tym, którzy tego potrzebują. Ogłoście zbiórkę wśród uczniów i rodziców, możecie wspólnie zrobić ulotki i plakaty informacyjne, zorganizujcie konkurs na to która klasa zbierze najwięcej książek, zajrzyjcie do okolicznych księgarni i bibliotek i zapytajcie, czy nie zalegają im książki, których chcieliby się pozbyć na szczytny cel (w Warszawie to bardzo powszechny problem!), następnie posortujcie książki rodzajami – dla niemowląt i małych dzieci, dla dzieci, które same czytają i dla dorosłych, zapakujcie, a następnie poszukajcie wsparcia rodziców w przewiezieniu książek do naszej siedziby – to będzie dla nas ogromna pomoc, a dla Was okazja na zaangażowanie rodziców i pokazanie im na żywo efektów działań – uwierzcie nam, to robi wrażenie gdy wspólnie pakuje się 3-4 samochody książek, które pojadą do potrzebujących – a na 10 klas, na pewno znajdziecie 4 rodziców chętnych do pomocy!
A zanim oddacie nam książki, zachęcamy do zaangażowania szkolnej bibliotekarki we wspólne przejrzenie ich i zostawienie w Waszej bibliotece dla wszystkich uczniów ciekawych egzemplarzy, których jeszcze w niej nie ma.
U Was w szkole też mogą być dzieci, których rodziców nie stać na kupno najnowszych książek, które chciałyby przeczytać.
Zbiórka gier planszowych
Jak dołączyć?
Podobnie jak w przypadku innych stałych zbiórek – wybierzcie tydzień w roku szkolnym w których chcecie, abyśmy odebrali od Was zebrane gry i zaplanujcie akcje w szkole – reszta zrobi się sama 😉 Prowadzimy cykliczne spotkania z grami planszowymi, dlatego stale chcemy rozbudowywać bibliotekę naszych gier! W planach mamy również otwarcie wypożyczalni społecznej dla potrzebujących dlatego właśnie prosimy Was o zorganizowanie zbiórki.
Ogłoście akcję w szkole wśród uczniów i rodziców, następnie gdy już będziecie mieli zebrane gry może warto zorganizować wspólne granie?
Będzie to okazja do integracji, a przy okazji w przyjemny sposób sprawdzicie kompletność wszystkich gier! Następnie wszystko zapakujcie w kartony (polecamy zajrzeć do okolicznej biedronki lub innego sklepu – wyrzucają ich co chwila na prawdę dużo!) i dajcie nam znać, że wszystko jest gotowe do odbioru. A może uda Wam się namówić jednego lub dwóch rodziców, aby zawieźli do nas dary? To będzie dla nas naprawdę ogromna pomoc, bo z tym zawsze jest najtrudniej. Gry są zwykle dość duże, ale za to bardzo lekkie, więc pewnie dacie radę razem z rodzicami to zapakować, a przy okazji będziemy mogli przekazać rodzicom od razu podziękowania dla Was!
Zbiórka żywności przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy
Jedzenie jest tym bez czego nie możemy żyć – dlatego zawsze o to dbamy w pierwszej kolejności we wspieraniu naszych beneficjentów.
Organizacja zbiórki żywności w szkole zawsze angażuje uczniów, a często i całe społeczności w pomoc potrzebującym. Decydując się zrobić zbiórkę pamiętajcie, aby wkomponować ją w kalendarz szkolny i świąteczne przygotowania, a następnie ogłoście akcję dobrze komunikując co i dla kogo jest potrzebne. Zawsze namawiamy do wybrania małej grupy jednorodnych artykułów, bo to łatwiej Wam zbierać, a jeśli potrzebujemy 20 artykułów do paczki to może je dla naszych potrzebujących rodzin zbierać 20 szkół po jednym artykule każda 🙂 Pamiętajcie aby zaangażować całą społeczność szkolną do zbiórki – nauczycieli, rodziców, samorząd szkolny, możecie organizować spotkania informacyjne (pomożemy z materiałami!), zrobić apel, przesłać e-maile lub wiadomości w mediach społecznościowych lub przygotować plakaty i ogłoszenia, które będą wywieszone w szkole i na waszych osiedlach, możecie też zachęcać innych do udziału przez rozdawanie ulotek, ogłoszenia na szkolnej stronie internetowej, librusie i w mediach społecznościowych szkoły, ale też Waszych i Waszych rodziców! Chętnie dostarczymy Wam scenariusze lekcji wychowawczych dla dzieci w różnym wieku na temat wsparcia osób potrzebujących.
Podczas zbiórek zwróćcie uwagę na sposób zbierania darów – powinny być w kartonach, skrzynkach lub innych opakowaniach, a nie np. stać na podłodze.
Zapakujcie wszystko, oznaczcie kartony i przywieźcie do nas lub powiadomcie, że potrzebujecie transportu 🙂
Akcje edukacyjne związane z dożywianiem wolno żyjących ptaków i zwierząt w Warszawie i okolicach (w okresie jesienno-zimowym)
Wolontariat edukacyjny to niezwykła szansa na jednoczesne kształtowanie postaw obywatelskich wśród uczniów jak i wzbogacanie ich wiedzy przedmiotowej.
W przypadku tego działania uczestnicy będą mogli zdobyć wiedzę na temat odpowiednich pokarmów i praktyk, które pomogą zachować zdrowie i równowagę ekologiczną.
Projekt zakłada najpierw pozyskanie w szkole funduszy na ten projekt edukacyjnego wolontariatu (np. w formie zbiórki lub kiermaszu), następnie zakup materiałów, wspólne budowanie karmników. Wspólnie stworzymy miejsca do dokarmiania, postawimy tablice informacyjne dla okolicznych mieszkańców, a wszystko tak, aby dzięki Waszemu zaangażowaniu społecznemu w Warszawie powstało coraz więcej miejsc, które pomogą w przetrwaniu zwierząt w trudnych warunkach pogodowych.
Angażując się w takie działania, wolontariusze nie tylko zdobywają praktyczne umiejętności, ale także przyczyniają się do ochrony lokalnej fauny i budowania świadomości ekologicznej wśród społeczności, także jest to wyjątkowy projekt wolontariatu edukacyjnego w Warszawie.
Sprzątanie świata - (październik, wiosna i lato)
Wybierzcie jeden weekend w roku szkolnym, w którym chcecie ruszyć z nami w teren i sprawić, aby był zadbany i przyjazny dla naszego sąsiedztwa.
Informujcie rodziców podczas wywiadówek, wyślijcie informacje wszystkim rodzicom na Librusie, zaangażujcie szkolne media, zróbcie szkolną kampanię informacyjną o tym jak długo rozkładają się odpady, albo jakie niekorzystne substancje uwalniają się do gleby z porzuconych odpadów, zróbcie szkolny quiz na ten temat (pomożemy z nagrodami!) i zbierzcie ekipę wolontariuszy a my zapewnimy worki na śmieci, rękawiczki, wodę, nagrody dla najlepszych sprzątaczy i oczywiście transport zebranych śmieci na PSZOK.
W międzyczasie zabawimy Was ciekawymi opowieściami, zapewnimy coś do zjedzenia i napicia się, a efektem tego mile spędzonego czasu będzie kawałek czystej okolicy.
Pamiętajcie – zawsze chętnie pomagamy zaprojektować indywidualne projekty wolontariackie w szkołach w Warszawie i na Mazowszu!
Wszystkie akcje wolontariackie w okolicy są dla nas bardzo ważne i chętnie Was w nich będziemy wspierać.
Jeśli chcecie zrobić zbiórkę darów
koniecznie zapoznajcie się z trzema najważniejszymi zasadami zbiórek darów!
Oddawajcie tylko rzeczy dlatego, że są Wam już niepotrzebne
Pamiętajcie!
Oddawajcie tylko rzeczy dlatego, że są Wam już niepotrzebne (za małe, nie podobają Wam się etc.) – nie przekazujcie na akcjach charytatywnych rzeczy, które są poplamione, zniszczone, albo niekompletne (np. buty, gry, puzzle…).
Bardzo chętnie nauczymy Was szyć posłania dla kotów ze zniszczonej odzieży, ale nie chcemy dawać komuś kto nie ma butów na zimę takich, które już na początku przeciekają i nie będą chroniły go przed chorobą…
Przekazujcie dary w taki przemyślany sposób
Przekazujcie dalej dary w taki sposób, aby organizacja, która je odbiera mogła je łatwo wykorzystać lub rozdysponować wśród swoich podopiecznych.
Jeśli zbieracie ubrania – poskładajcie je i posortujcie rozmiarami, jeśli przekazujecie środki finansowe, wymieńcie grosiki w najbliższym sklepie na banknoty, a jeśli przychodzicie na wolontariat uczniowski do naszej placówki w Warszawie lub w inne miejsca – bądźcie punktualnie.
Ogromnie cenimy każdą osobę, która chce wraz z nami budować lepszy świat, ale często odrobina Waszej pracy więcej (która może być świetną okazją do integracji lub ćwiczenia umiejętności organizacyjnych) jest ogromnym ułatwieniem dla nas, które pozwala nam pomóc w tym czasie dodatkowym osobom!
Jeśli to my będziemy sortować i układać ubrania (co jest dla nas bardzo przyjemną i relaksującą czynnością!) to będziemy miały mniej czasu np. na pozyskanie środków na pomoc dla naszej niepełnosprawnej podopiecznej, która potrzebuje kosztownej rehabilitacji.
Nie ocenia się książki po okładce
Nasz wolontariusz przyjeżdża drogim samochodem? Wolontariuszka, która przychodzić na warsztaty ma najmodniejszą torebkę? Wolontariusz odbierający od Was dary podjeżdża rozpadającym się busem w starych trampkach gdy śnieg leży na chodniku?
My nie pytamy naszych wolontariuszy, ani współpracowników, o ich stan majątkowy. Cieszymy się, że są z nami i chcą razem z nami robić coś, żebyśmy wspólnie żyli w lepszym świecie.
Uczulajcie personel szkolny, dzieci i rodziców, aby nie oceniali osób z organizacji charytatywnych “po wyglądzie”. Bo cóż – nam nie robi różnicy, czy nasz wolontariusz odbierze od Was dary najnowszym Lamborghini, czy Volkswagenem z 1992 roku o ile tylko bezpiecznie dostaną się od Was do nas 🙂 A pojawiające się czasem uwagi, czy komentarze, bardzo ranią osoby, które poświęcają swój czas dla innych.
Koordynujesz wolontariat szkolny?
Zajrzyj do sekcji pytań i odpowiedzi dla koordynatorów wolontariatu uczniowskiego.
Możesz też zgłosić szkołę do wybranych naszych działań.
Korzyści dla szkoły wynikające ze współpracy z fundacją.
W naszej misji kształtowania kolejnego pokolenia osób zaangażowanych w budowanie lepszego świata to współpraca ze szkołami odgrywa kluczową rolę. Dla nas, jako organizacji charytatywnej, działanie ręka w rękę z placówkami edukacyjnymi jest nie tylko sposobem na realizację zaplanowanych działań, ale także na wspólne kształtowanie postaw młodych obywateli. W ramach wdzięczności za to zaangażowanie, chcemy odwdzięczyć się szkołom, oferując różnorodne formy wsparcia i podziękowania, które wzmocnią naszą współpracę, przyczynią się do dalszego rozwoju zaangażowania społecznego wśród uczniów, ale też pokażą wszystkim, że dla Waszej szkoły tak samo jak edukacja ważne jest kształtowanie właściwych postaw.
Z naszej strony możecie liczyć na:
- Certyfikaty uznania: po każdej akcji szkoła otrzymuje pisemne podziękowanie i dyplom uznania dla szkoły.
- Referencje: nauczyciele i rodzice aktywnie zaangażowani w koordynację działań otrzymają od nas pisemne referencje.
- Podziękowania publiczne: na naszej stronie internetowej zawsze znajduje się lista organizacji i firm współpracujących przy danej inicjatywie – w ten sposób chcemy podziękować za Wasze wysiłki. Staramy się też umieszczać artykuły, zdjęcia lub inne materiały z organizowanych akcji, aby pokazywać co robimy. Chcemy budować w ten sposób prestiż i widoczność szkoły w społeczności.
W przypadku długotrwałej lub szeroko zakrojonych wspólnych działań będziemy się starali zaoferować Wam więcej, na przykład:
- wspólne projekty edukacyjne, czyli inicjowanie działań, takich jak konkursy, kampanie społeczne czy projekty badawcze, które mogą być realizowane przez uczniów we współpracy z organizacją,
- zasoby edukacyjne – dostarczene szkole unikalne materiały, scenariusze zajęć i gry edukacyjne i inne, które mogą być wykorzystane w dalszej pracy z uczniami,
- materiały edukacyjne – książki, gry lub inne zasoby wspierające edukację o tematyce charytatywnej, społecznej czy ekologicznej, które mogą być wykorzystane w ramach programów nauczania w szkole,
- warsztaty i szkolenia: specjalnie organizowane warsztaty, szkolnia lub prelekcje dla uczniów i nauczycieli na temat tematyki charytatywnej, działań społecznych, czy umiejętności związanych z organizowaniem akcji,
- upominki i gadżety – drobne gadżety w podziękowaniu za zaangażowanie,
- projekty partnerskie – propozycja nawiązania długoterminowej współpracy w formie projektów edukacyjnych lub charytatywnych np. w ramach programu Erazmus+ lub EKS,
- odznaczenia – możliwość otrzymania specjalnego odznaczenia “Pomocna Szkoła” przyznanego najbardziej zaangażowanym placówkom.