Kwitnąca 14, 01-926 Warszawa (paczkomat: WAW715M)
+48 796 401 236 (PL / UA / ENG)

LESS WASTE MORE LIFE

Less Waste More Life

czyli świadome zarządzanie zasobami w naszych domach.

Kwitnący Dom to nie tylko pomoc, to też działanie na rzecz bardziej zrównoważonego i mniej zanieczyszczonego świata. W ramach inicjatywy Less Mess More Life chcemy namawiać Was do działania na rzecz przedłużania życia Waszych rzeczy. Naszym celem jest dawanie przedmiotom drugiego życia przekazując je do osób lub w miejsca gdzie dalej są potrzebne a tym samym minimalizowanie odpadów.

Jak chcemy to osiągnąć?

Inicjatywa Less Mess More Life zakłada szereg różnego rodzaju działań, które są wpisane w DNA Kwitnącego Domu, związanych z nadawaniem przedmiotom drugiego życia.

Zbiórki używanych rzeczy

Najbardziej podstawowym działaniem są zbiórki rzeczy,  które organizujemy. Przyjmujemy do siebie rzeczy, które mogą zyskać nowe życie w rękach innych osób. To mogą być ubrania, tekstylia domowe, artykuły gospodarstwa domowego, książki, zabawki i inne przedmioty, które już nie są Ci potrzebne, ale wciąż mają wartość dla innych. Wspólnie zbieramy je, sortujemy, a następnie przekazujemy do osób potrzebujących i organizacji, które mogą z nich skorzystać.

Swap party – wielka wymienialnia

Organizujemy cyklicznie spotkania mające na celu uwolnienie zalegających w domach rzeczy. Wpadnij do nas, przynieś swoje nigdy nieprzydające się przydasie, uwolnij je i zabierz do domu nowe w nadziei, że te będą bardziej potrzebne 😉 Cyklicznie organizujemy też wielka wymianę książek, ubrań i zabawek. 

Opakowania jednorazowe? Nie, bo właśnie, że wielokrotne!

Namawiamy Was do wielokrotnego wykorzystania różnego rodzaju opakowań. Przede wszystkim – opróżnione słoiki lub pudełka po lodach? Przynoście je do nas! Zyskają nowe życie podczas robienia przetworów, użyjemy ich do przechowywania i wydawania żywności, ale też artykułów do rękodzieła, czy podczas artystycznych warsztatów.

Stale zbieramy też torebki na zakupy, papierowe torby, reklamówki, duże torby zakupowe i wszelkiego rodzaju torebki prezentowe! Dla Ciebie niepotrzebny śmieć a dla nas – artykuł na wagę złota gdy wydajemy paczki potrzebującym lub robimy wydarzenie świąteczne z prezentami!

Żywność – do jedzenia, nie do wyrzucenia!

Slate prowadzimy zbiórki żywności narażonej na zmarnowanie na warszawskich bazarach oraz odbieramy nadwyżki jedzenia ze sklepów, piekarni i restauracji. Te produkty zamiast do kosza  od razu trafiają w ręce osób potrzebujących sprawiając, że mniej osób jest narażonych na niedożywienie.

Wypożyczalnia zabawek, gier i puzzli

Rozwijamy naszą wypożyczalnię zabawek, gier i puzzli – zamiast kupować rzeczy, którymi dziecko pobawi się tylko przez chwilę rozważ ich wypożyczenie. Koszt będzie mniejszy, a jednocześnie wpływ na środowisko – ogromny. 

Naprawa zamiast wyrzucania

Cały czas wspieramy Was w tym, żeby zanim wyląduje w koszu, zastanowić się, czy można to naprawić lub wykorzystać w inny sposób. Często drobne naprawy mogą przedłużyć życie przedmiotów. W związku z tym w sezonie letnim staramy się prowadzić warsztat rowerowy, a cały rok robimy różnego rodzaju warsztaty upcyklingowe i DIY. Wspierają Was w przekształcaniu starych przedmiotów w nowe, nadając im nowe życie i funkcje. Chociażby z dużych koszulek można uszyć torby na zakupy, legowiska dla kotów, a ze starych dżinsów – szorty lub torby. Recykling kreatywny jest super! 

Jak wyrzucać to tam gdzie trzeba!

Poza działaniami na rzecz ograniczenia wyrzucania wspieramy świadome i właściwe utylizowanie odpadów, dlatego często prowadzimy różnego rodzaju zbiórki mające na celu uświadamianie społeczeństwa w kwestii artykułów wymagających specjalnego postępowania po zużyciu. Na przykład cały czas można do nas przynosić baterie 🙂 

Dlaczego warto się zaangażować w inicjatywę Less Mess More Life?​

  • Więcej terenów zielonych - mniej wysypisk!

    Każdy puszczony dalej przedmiot to mniej śmieci trafiających na wysypiska, a mniej śmieci to mniej wysypisk.

  • Pomaganie nie kosztuje! Rzeczy trafiają do potrzebujących

    Twoje niepotrzebne rzeczy mogą stać się cennym wsparciem dla osób w trudnej sytuacji, nie musisz nic wydawać, żeby pomagać.

  • Chcesz żyć w lepszym świecie? Edukuj innych wraz z nami

    Dołączając do takich działań stajesz się ich ambasadorem/ką w swojej lokalnej społeczności. W ten sposób wspólnie promujemy zrównoważony styl życia i uczymy, jak małe zmiany mogą mieć duży wpływ na naszą planetę.

Sprawdź jak zacząć:

Dołącz do Less Mess More Life

Organizuj własne zbiórki, przekazuj uratowane artykuły do nas i  w ten sposób razem możemy budujmy lepszy świat, w którym mniej odpadów oznacza więcej życia. 

Nie masz w sobie żyłki organizatora?

Nic nie szkodzi. Śledź aktualności na stronie, bierz udział w organizowanych przez nas wydarzeniach i sprawdź, jak jeszcze możesz zaangażować się w tą inicjatywę.

Każdy gest się liczy, a każdy przedmiot ma znaczenie.

Wspólnie twórzmy lepszą przyszłość – mniej bałaganu, więcej życia!

Jakie artykuły przyjmujemy na stałe:

  • niezniszczone ubrania i tekstylia domowe,
  • niezniszczone książki każdego rodzaju, wydane PO roku 2000.
  • niewypełnione lub łatwe pozbawienia uzupełnionych części, kolorowanki i łamigłówki dla dzieci I DOROSŁYCH,
  • wybrane zabawki będące w bardzo dobrym stanie: klocki Lego, kompletne gry planszowe i puzzle, kompletne i w pełni działające zabawki edukacyjne (najmilej widziane drewniane zabawki związane z odgrywaniem ról), w pełni ubrane i uczesane lalki Barbie i duże akcesoria dla nich (domy, szafy, kuchnie, samochody) lub zestawy ubrań dla lalek, w pełni funkcjonalne i ubrane lalki – niemowlęta,
  • każdą żywność długoterminową,
  • wybraną żywność krótkoterminową (np. catering, który został po weselu, czy imprezie rodzinnej)
  • wszystkie artykuły dla niemowląt nadające się do ponownego użycia oraz napoczęte opakowania artykułów jednorazowych (np. pół paczki pieluszek)

Czego nigdy nie przyjmujemy:

  • zniszczonej i poplamionej odzieży, używanej bielizny i skarpetek,
  • zniszczonych i przemakających butów,
  • niekompletnych gier, puzzli i zabawek,
  • płyt dvd, cd, kaset,
  • leków,
  • niezabezpieczonych, otwartych produktów spożywczych oraz niewiadomego pochodzenia i składu żywności gotowej.

Gdzie możesz oddać rzeczy w ramach Less Mess More Life?

Kwitnący Dom

ul. Kwitnąca 14,
01-926 Warszawa

Przyjmujemy również przesyłki kurierskie pod podany wyżej adres. Numer telefonu dla kuriera: +48 796 401 236, email: pomoc@kwitnacy-dom.pl

Więcej sposobów skontaktowania się z nami znajdziesz w dziale Kontakt

Co się dzieje z rzeczami przekazanymi do nas?

Po przekazaniu swoich przedmiotów w ramach inicjatywy „Less Waste More Life”, każda rzecz przechodzi przez staranny proces sortowania i oceny. Robimy to, aby upewnić się, że są w dobrym stanie i nadają się do dalszego użytkowania. 

Rzeczy przekazujemy dalej potrzebującym w Kwitnącym Domu. Czasem są to akcje jednorazowe, gdy ogłaszamy, że w konkretnych dniach można od nas odebrać wybrane artykuły, ale najczęściej są to stałe działania w ramach wydawania wyprawek, społecznego secondhandu oraz książkodzielni. Oprócz przekazania rzeczy do bezpośrednio do osób potrzebujących, część z nich trafia do różnych organizacji charytatywnych, schronisk, domów dziecka i innych instytucji, które mogą z nich skorzystać. Posiadamy bazę organizacji i ich potrzeb i w miarę posiadanych zasobów wspieramy każdego kogo damy radę 🙂

Część rzeczy, jak gry, książki, puzzle, zabawki trafia do naszego punktu – do sali zabaw, wyposażenia do prowadzonych przez nas warsztatów, zajęć, czy klubu gier planszowych, ale także do wypożyczalni gier i puzzli, która dla osób potrzebujących jest dostępna bezkosztowo, a dla pozostałych za symboliczną opłatą w ramach odpłatnej działalności pożytku publicznego, aby zrównoważyć koszty prowadzenia wypożyczalni.

Czasem jednak zdarza się, że mamy dużo za dużo rzeczy i nie są one też potrzebne gdzie indziej (najczęściej chodzi o ubrania, pluszaki i książki) w takich wypadkach współpracujemy z firmami lub organizacjami, które przejmują od nas nadwyżki rzeczy i przekazują środki na naszą dalszą działalność (np. opłacenie rachunków, personelu, który realizuje zajęcia, zakupu artykułów na warsztaty etc).

W przypadku rzeczy, które są w złym stanie lub nie nadają się do użytku, staramy się poddać je recyklingowi lub znaleźć inne odpowiednie rozwiązania, aby minimalizować odpady. 

Dzięki temu, każda przekazana rzecz zyskuje nową szansę na życie i przynosi korzyści innym, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska.